Μαγική εικόνα για τον Αετό η έκταση της ήττας του  την Κυριακή το απόγευμα στον Φουρφουρά με αντίπαλο τον Ψηλορείτη καθώς η νίκη των γηπεδούχων με το τελικό 5-1 σε καμιά περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα της αναμέτρησης.Ο Αετός πάλεψε, ήταν πολύ  βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενα ματς και χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το 77′ το σκορ ήταν στο 1-1!!Ένα τραγικό δυστυχώς 9λέπτο ήταν αρκετό για να δεχτεί η ομάδα 4 γκολ και να φύγει χωρίς βαθμό από την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής.

Το σκορ άνοιξε ο Ψηλορείτης στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με σκόρερ τον Αντώνη Τσακάλη.Ο Αετός πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Γιώργο Ξυλούρη αλλά ακυρώθηκε ως όφ σάιντ.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη για την ανατροπή.Στο 49′ ο Άγγελος Σπαχής είχε εκτέλεση φάουλ που πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 57′ ο Μανόλης Σπαχής με πείσμα κυνήγησε την φάση αναγκάζοντας σε λάθος την άμυνα των γηπεδούχων κερδίζοντας πέναλτι και αποβολή του τερματοφύλακα Δαμβακεράκη. Ο Αλέξης  Φασουλάς αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι αλλά ο Αετός δεν πτοήθηκε ανέβασε την απόδοση του και μετά από δυο καλές ευκαιρίες του Μ.Σπαχή στο 61′ και στο 65′ ισοφάρισε στο 67′.Τα δυο αδέρφια συνεργάστηκαν με τον Άγγελο να πασάρει και τον Μανόλη να σκοράρει για το 1-1.

Ο Αετός συνέχισε να πιέζει αλλά σε μια αντεπίθεση του ο Ψηλορείτης έγραψε το 2-1 στο 77′ με τον Ματαραγκάτσι. Κάπου εκεί η ομάδα μας δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει και παραδόθηκε στους γηπεδούχους που σημείωσαν άλλα 3 γκολ με τον Ματαραγκάτσι  στο 86′ και τον Κουρνιανό στο 78′ και το 84′.

Απογοήτευση επικρατούσε στις τάξεις της ομάδας μετά το τέλος του ματς κυρίως για την έκταση που πήρε το σκορ κάτι που δεν άξιζε στον Αετό.Τα σημάδια πάντως βελτίωσης ήταν εμφανή και αυτό μας κάνει αισιόδοξους για το μέλλον. Όλοι να στηρίξουμε τον Αετό με αρχή τον ”τελικό” πια του ερχόμενου Σαββάτου στα Ανώγεια με αντίπαλο την Επισκοπή 2010 σε ένα καθοριστικό ματς  για την συνέχεια όπου η νίκη είναι μονόδρομος.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο χθεσινό παιχνίδι αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος ο γκολκίπερ Πατρίκιος Ανδρέου που επέστρεψε στον Αετό σε μια ακόμα προσπάθεια της διοίκησης να δώσει στην ομάδα τονωτικές ενέσεις, ένας παίχτης ποιότητας που σίγουρα θα βοηθήσει στο μέλλον. Ακόμα στην ομάδα επέστρεψε και ο Χαράλαμπος Κεφαλογιάννης που θα δώσει και αυτός λύσεις στον χώρο της άμυνας.

Μένει πλέον και ο φίλαθλος κόσμος του χωριού να στηρίξει στα δύσκολα την ομάδα χωρίς γκρίνια και μουρμούρα που δεν ωφελεί κανένα. Οι ανωγειανοί έχουν αποδείξει ότι αγαπάνε τον Αετό μένει να το δείξουν ξανά στην κρίσιμη αυτή καμπή που περνάει.