Ημέρα Κυπέλλου η σημερινή για τον Αετό  όπου σε αγώνα νοκ άουτ αντιμετώπισε το Ασήμι εκτός έδρας, λίγες μέρες μετά τον μεταξύ τους αγώνα πρωταθλήματος όπου η ομάδα μας είχε επικρατήσει με 2-1 στα Ανώγεια με γκολ στο τέλος του Καλομοίρη. Ένα ματς σήμερα  καρμπόν στο φινάλε αλλά με διαφορετικούς νικητές καθώς το Ασήμι με γκολ στο 94′ “σκότωσε” τον Αετό με 2-1 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου!

Ο Αετός είχε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν στο 37′ με 1-0  του και κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ανέβασε “στροφές” και ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νικομανώλη Νύκταρη στο 55′. Το πέναλτι κέρδισε ο Χρήστος Καλομοίρης σε μια καθαρή ανατροπή του από  αμυντικό του Ασημίου.

Το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, είχε λιγοστές ευκαιρίες στη συνέχεια με τις δυο ομάδες να προσέχουν τις άμυνες τους περισσότερο. Είχε όμως την τελευταία φάση του αγώνα που έκρινε την πρόκριση καθώς με το που σκόραρε ο επιθετικός για το Ασήμι ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης! Άδοξος σίγουρα αποκλεισμός για τον Αετό που προσπάθησε πολύ και έφτασε μια ανάσα από την παράταση που ίσως να είχε περισσότερη τύχη.

Οι Ανωγειανοί πλέον επικεντρώνονται στο πρωτάθλημα όπου με τρεις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές έχουν δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες σε όλους μας για τη συνέχεια. Την Κυριακή 1 Νοεμβρίου θα αγωνιστούν εκτός έδρας με αντίπαλο τον Ρούβα στην Γέργερη, σε μια αναμέτρηση που ξυπνά μνήμες…Περιφερειακού μια δεκαετία πριν.

Να αναφέρουμε ότι στις τρεις προηγούμενες ημέρες ο Αετός είχε δυο προσθήκες στο ρόστερ του καθώς και δυο αποχωρήσεις παιχτών. Έτσι στον Αετό υπέγραψαν ο τερματοφύλακας Βασίλης Χατζηδάκης και ο δεξιός μπακ Βαγγέλης Κριτσωτάκης, ενώ αποχώρησαν από την ομάδα ο τερματοφύλακας Μανόλης Παγωμένος και ο αμυντικός Σταύρος Καναβάκης.

Οι συνθέσεις:

Ασήμι: Ροδουσάκης- Σφακιανάκης- Χατζηπαυλίδης Ανδρ..-Σαριδάκης-Κουτεντάκης-Χατζηπαυλίδης Αγγ.-Μαραγκάκης-

Αρντίτ-Χατζηπαυλίδης Ι.-Χατζηκωνσταντίνου-Χατζάκης

Αετός Ανωγείων: Μπαγκέρης-Κονιός Γ.-Ανδρικάκης-Κονιός Α.-Παγκαλάκης- Βιτώρος-Γιαννόπουλος-Κρητικός-Χαλκιαδάκης(46′ Νύκταρης)-Καλομοίρης-Χαραλαμπάκης