Ένα καταπληκτικό γκολ του Δημήτρη Κοζορώνη, στο πέμπτο λεπτό της παράτασης, έλυσε το γόρδιο δεσμό και έδωσε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ρεθύμνης, στον Αετό την Τετάρτη στο Πέραμα, καθώς επικράτησε με 2-1 της Δόξας Πλατανέ σε νοκ άουτ παιχνίδι.

Ο Αετός συνεχίζει στο Κύπελλο όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Ποσειδώνα Γερανίου για ένα εισιτήριο στον Τελικό της διοργάνωσης στην Σοχώρα!

Μεγάλη πρόκριση για την ομάδα μας μετά από ένα δυνατό και μοιρασμένο παιχνίδι χθες στο Πέραμα που έφτασε μέχρι την παράταση για να λύσουν οι δυο ομάδες της διαφορές τους.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερο ξεκίνημα στο πρώτο ημίωρο για την Δόξα σε ένα πρώτο μέρος πάντως με λίγες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

Στο 5′ κεφαλιά του Χριστουλάκη απέκρουσε ο Καπετανάκης ενώ στο 12′ το σουτ του Σπανουδάκη πέρασε άουτ για να έρθει στο 22′ το 1-0 με την εκτέλεση φάουλ του Σπανουδάκη και τη γυριστή κεφαλιά του Καγκά .

Στο 28′ ο Αετός ισοφάρισε σε 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανόλη Σπαχή ,πέναλτι που κέρδισε ο Άγγελος Σηφάκης από τον Θεοδωρομανωλάκη.

Στο 32′ διπλή ευκαιρία για την Δόξα με το φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι του Σπανουδάκη ενώ το σουτ στην επαναφορά του Ξενοκαλάκη απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος το σουτ του Γουλόπουλου στο 40′ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερο ποιοτικά το δεύτερο μέρος με περισσότερες ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες που έδειξαν αμφότερες ότι ήθελαν πολύ την πρόκριση. Ο Αετός είχε και την ατυχία δυο από τους διακριθέντες του οι Σπαχής και Βασιλάκης να τραυματιστούν και να γίνουν αναγκαστική αλλαγή.

Στο 46′ ωραία κίνηση και σουτ του Κοζορώνη πέρασε μόλις άουτ.

Στο 70′ το σουτ του Σπανουδάκη απέκρουσε ο τερματοφύλακας ενώ στο 72′ την ίδια κατάληξη είχε ωραίο σουτ του Αλέξη Φασουλά.Στο 75′ και το 82′ απείλησε ο Λέκα αρχικά με σουτ και στη συνέχεια με κεφαλιά αλλά το πρώτο έφυγε άουτ ενώ το δεύτερο μπλόκαρε ωραία ο Καπετανάκης.

Στο 86′ ο Παπαδάκης σούταρε άουτ  ενώ στην εκπνοή του αγώνα η Δόξα απείλησε να αρπάξει την πρόκριση με τρία σουτ στο 87′ του Ξενοκαλάκη, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του Γουλόπουλου και στο τρίτο λεπτό του Χριστουλάκη αλλά και τα τρία πέρασαν άουτ και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

ΤΟ ΗΜΙΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Ο Αετός μπήκε καλύτερα και στο 93′ ο Δραμουντάνης με ωραία κίνηση σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά απέκρουσε ωραία ο Πλαίτης.Στο 94′ το σου του Γουλόπουλου σταμάτησε ο Καπετανάκης.

Στο 95′ είχαμε ένα από τα καλύτερα γκολ της χρονιάς με τον Δημήτρη Κοζορώνη να κάνει κίνηση από δεξιά να στρώνει την μπάλα στο καλό αριστερό του πόδι και από τα 30 μέτρα την έστειλε συστημένη στο δεξί παραθυράκι του Πλαίτη που έμεινε εμβρόντητος.Καταπληκτικό γκολ από τον νεαρό εξτρέμ που αποδείχτηκε και χρυσό καθώς έδωσε εν τέλει την πρόκριση στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Στο 100′ και πάλι ο Γουλόπουλος απείλησε αλλά το σουτ έφυγε άουτ ενώ ο Κοζορώνης είχε άλλη μια καλή φάση στο 103′ με σουτ μέσα από τη περιοχή που έφυγε πάνω από το οριζόντιο.

Στο 114′ ο Δραμουντάνης που πάλεψε αρκετά χθες ως μοναδικός προωθημένος μετά την αποχώρηση του Σπαχή σούταρε άουτ ενώ οι δυο τελευταίες καλές στιγμές ανήκαν στην Δόξα  που προσπάθησε να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι αλλά τα σουτ των Σπανουδάκη στο 116′ και του Ξενοκαλάκη στο 120′ έφυγαν άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίχτες του Αετού ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν μια μεγάλη πρόκριση που τον φέρνει μια ανάσα από τον τελικό στον δρόμο για το τρίτο Κύπελλο της ιστορίας του.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΤΟΣ (προπονητής:Τάκης Μέμος)

Καπετανάκης-Κλίνης-Παπαδομιχελάκης-Ζαχαριουδάκης-Παπαδάκης-Κοζορώνης-Σπαχής(63′ λ.τ Ξυλούρης)

Χαραλαμπάκης-Δραμουντάνης-Σηφάκης(119’Χαλκιαδάκης)-Βασιλάκης(52′ λ.τ Φασουλάς).

ΔΟΞΑ ΠΛΑΤΑΝΕ (προπονητής :Τάκης Σπυριδάκης)

Πλαίτης-Λάριος-Καγκάς-Μαρκουλάκης-Θεοδωρομανωλάκης-Ξενοκαλάκης-Χριστουλάκης-Σπανουδάκης-

Περήφανος(108′ Βροντάκης)-Λέκα(96’Καλλέργης)-Γουλόπουλος.

ΠΡΟΒΑ  ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΑ ΑΝΩΓΕΙΑ

Μετά τη μεγάλη πρόκριση ο Αετός επικεντρώνεται πλέον στο πρωτάθλημα καθώς οι δυο ημιτελικοί με το Γεράνι αναμένεται να διεξαχθούν στις αρχές του 2014.

Πρόβα ημιτελικού πάντως στο πρωτάθλημα θα κάνει ο Αετός την ερχόμενη Κυριακή 17 Νοεμβρίου καθώς θα υποδεχτεί για την όγδοη αγωνιστική τον Ποσειδώνα Γερανίου στα Ανώγεια στις 3 μ.μ .

Ο Αετός θα ψάξει την τέταρτη νίκη του στα Ανώγεια που θα τον ανεβάσει βαθμολογικά και θα διατηρήσει την καλή ψυχολογία που υπάρχει λόγω Κυπέλλου.

Αμφίβολοι μέχρι την τελευταία στιγμή οι Σπαχής και Βασιλάκης που αποχώρησαν τραυματίες χθες ενώ στον αντίποδα επιστρέφει ο Καλλέργης που εξέτισε την τιμωρία του.

Η ομάδα θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το μεγάλο της όπλο φέτος δηλαδή την δυνατή έδρα και απευθύνει και κάλεσμα στον φίλαθλο κόσμο της να έρθει στο Δημοτικό στάδιο Ανωγείων και να βοηθήσει την προσπάθεια για τους  τρεις βαθμούς της νίκης.

Το πλήρες πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής έχει ως εξής:

Σάββατο 16 Νοεμβρίου (15.00)
Δόξα Πλατανέ – ΟΦ Αρμένων (Μισιρίων).
Επισκοπή Β’ – Άρης Ρεθύμνου (Επισκοπής).
Αστέρας Περάματος – Ρεθυμνιακός (Περάματος).
Αστέρας Ρεθύμνου – Τάλως Μελιδονίου (Ρεθύμνου).
Ασή Γωνιά – Λιβάδια (Ασή Γωνιάς).
Κυριακή 17 Νοεμβρίου (15.00)
Ψηλορείτης – Παναρκαδικός (Φουρφουρά).
Αετός Ανωγείων – Ποσειδώνας Γερανίου (Ανωγείων).