Όλα πήγαν στραβά για τον Αετό Ανωγείων στην χθεσινή του πρεμιέρα στο Α’ Τοπικό Πρωτάθλημα Ρεθύμνης. Την ήττα πάντως της ομάδας μας με 3-2 από τα Λιβάδια στο Πέραμα επισκίασε ο σοβαρός τραυματισμός του Στέλιου Παπαδομιχελάκη. Όλοι πάγωσαν όταν δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο αμυντικός του Αετού έπεσε στο έδαφος ζητώντας βοήθεια από τον γιατρό του αγώνα. Ο άτυχος ποδοσφαιριστής μεταφέρθηκε στη συνέχεια από ανθρώπους του Αετού στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου. Η διάγνωση ήταν ότι κόπηκε ο αχίλλειος τένοντας στο αριστερό του πόδι και υποβλήθηκε αμέσως σε επέμβαση.

Ο Στέλιος θα μείνει εκτός γηπέδων για ένα διάστημα περίπου 6 μηνών. Η ΑΝΩΓΗ η διοίκηση του Αετού,το τεχνικό τιμ και οι συμπαίκτες του στην ομάδα εύχονται ταχεία ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή της ομάδας και καλή επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης που πέρασε σε δεύτερη μοίρα μετά από αυτό το περιστατικό ο Αετός δεν ήταν καλός στα πρώτα 30 λεπτά και πιέστηκε από τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια όμως ισορρόπησε το παιχνίδι και προηγήθηκε με κεφαλιά του Μανόλη Σπαχή στο 38′ από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του αδερφού του Άγγελου. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου τα Λιβάδια ισοφάρισαν με τον Γιώργο Μαρή με κοντινό πλασέ. Στην επόμενη φάση ο Αετός είχε οριζόντιο δοκάρι με φοβερό σουτ του Μανόλη Σπαχή από τα 30 μέτρα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταπληκτικό με φάσεις εκατέρωθεν αλλά και τον διαιτητή Οικονόμου να τα κάνει θάλασσα προκαλώντας τον εκνευρισμό. Ο Αετός προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο ματς με ωραίο πλασέ του Κώστα Σουλτάτου μετά από κόρνερ του Α.Σπαχή. Στο 53′ όμως τα Λιβάδια κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Μαρής για να γίνει το 2-2.Στο 72′ μετά από λάθος της άμυνας ο Ηλίας Χνάρης έγραψε το 3-2.Στο 75′ ο Αετός έμεινε με 10 παίχτες μετά από κόκκινη στον Πασπαράκη. Στο 85′ ο Άγγελος Σπαχής δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου.Ο διαιτητής αντί για φάουλ και κόκκινη στον παίχτη των Λιβαδίων, δεν έδωσε ούτε καν φάουλ. Στις διαμαρτυρίες που ακολούθησαν δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Μανόλης Σπαχής αφήνοντας τον Αετό για 10 περίπου λεπτά με 9 παίχτες στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά η ομάδα μας θα μπορούσε να ισοφαρίσει κυρίως σε μια φάση με τον Α.Σπαχή που δεν βρήκε τον στόχο με κοντινή κεφαλιά στο 94′.

Έτσι η ομάδα μας δεν πήρε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας που δικαιούνταν βάση απόδοσης, έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Επόμενο ματς την ερχόμενη Κυριακή στα Ανώγεια με τις Μαργαρίτες όπου αν και αποδεκατισμένος ο Αετός θα επιδιώξει την νίκη για τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.