Στις 16-08-1959 νυμφεύεται την εκλεκτή σύζυγο του Πηνελόπη Βαρδιάμπαση. Μαζί απέκτησαν τρία παιδιά: τον Δημήτριο, τον Ανδρέα και τον Γαβριήλ, όλοι έγγαμοι και άξια τέκνα της κοινωνίας μας.  Στις 14-09-1959 χειροτονείται Διάκονος υπό του Αΐδημου Επισκόπου Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Κυρίου Αθανασίου. Στις 21-11-1959 χειροτονείται ως ιερέας. Όπως ήταν γνωστό στην περιοχή μας προερχόταν από σπάνια και παλαιά σοφία ευλαβών Ιερέων. Στις 26-09-1976 δέχεται το αξίωμα της Πνευματικής Πατρότητος υπό του Αΐδημου Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Κυρίου Τίτου. Από τον ίδιο έλαβε το ωφύκιο του Πρωτοπρεσβυτέρου στις 25-08-1987. Διετέλεσε ως Αρχιερατικός Επίτροπος της τοπικής Περιφέρειας επί σειρά ετών. Υπό του Αΐδημου Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Κυρίου Θεόδωρου λαμβάνει το ωφύκιο του Οικονόμου και του Πνευματικού Γέροντα. Διετέλεσε για 50 ολόκληρα χρόνια Ιερέας των Λιβαδίων. Στις 01-08-2010 παραδίδει την Ενορία και τιμάται από τον Δήμο Κουλούκωνα και από όλους τους φορείς των Λιβαδίων.Δεν έπαψε όμως ως το τέλος της ζωής του να υπηρετεί το Ιερό Θυσιαστήριο.Κοιμήθηκε στις 13-03-2012. Η κηδεία του έγινε στην Αγία Μαρίνα Λιβαδίων όπου υπήρξε και ο κτήτορας της. Τα Λιβάδια και γενικά η γύρω περιοχή έχασαν έναν άξιο κληρικό.Ευχόμαστε στον Πανάγαθο Θεό να του δώσει Καλή Ανάπαυση και Καλή Ανάσταση.

Στις 22-04-2012 υπό του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Κυρίου Ευγένιου θα τελεσθεί Θεία Λειτουργία και 40ήμερο μνημόσυνο.




Μοιραστείτε το:
  • Print
  • PDF
  • Twitter
  • Facebook

-

-->