Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Αετός στο Βενεράτο Ηρακλείου, επικρατώντας με 1-2 της τοπικής Παλιανής εδραιώνοντας τη παρουσία του στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος, έχοντας και την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο την “ψαλίδα” από τους δυο πρώτους στο εξ αναβολής παιχνίδι του με τα Καμίνια, την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου στις 3.30 μ.μ στα Ανώγεια. Ο Αετός βρέθηκε σήμερα να χάνει κόντρα στην ροή του ματς σε μια ανύποπτη φάση στο 55′ αλλά με δυο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού έκανε την ανατροπή και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα του πρωταθλήματος. Καθοριστικός ο Σπαχής που πέρασε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, καλή εμφάνιση από τον επιθετικό Άλφρεντ που απέκτησε ο Αετός από τον Ερμή Ζωνιανών και έδειξε ότι θα βοηθήσει σημαντικά στη συνέχεια.

Οι Ανωγειανοί έτσι έφτασαν τους 33 βαθμούς και με παιχνίδι λιγότερο είναι στο μείον 9 από τον πρωτοπόρο ΟΦΑΜ και στο μείον 7 από την δεύτερη Τύλισο, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του να “σπάσει” στο φινάλε την πρώτη δυάδα και να κερδίσει απευθείας άνοδο στην ανώτερη κατηγορία. Η νίκη με τα Καμίνια την Τετάρτη θα τον βάλει πλέον για τα καλά στην διεκδίκηση της ανόδου και όλοι στην ομάδα επικεντρώνονται σε αυτό το παιχνίδι.

ΠΑΛΙΑΝΗ-ΑΕΤΟΣ 1-2 ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

-Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Αετός μπήκε με το “καλημέρα” με σημαντική ευκαιρία στο 2′ και το ανάποδο ψαλίδι του Δραμουντάνη να φεύγει μόλις άουτ.

-Στο 9′ σουτ του Κονιό μέσα από την περιοχή βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών.

-Στο 10′ γκολ από τον Ευριπίδη Δραμουντάνη ακυρώθηκε λανθασμένα ως επιθετικό φάουλ καθώς ο τερματοφύλακας της Παλιανής συγκρούστηκε με συμπαίχτη του αμυντικό και όχι με τον επιθετικό του Αετού!

-Στο 14′ εκτέλεση φάουλ του Δραμουντάνη πέρασε λίγο άουτ.

-Στο 18′ οριζόντιο δοκάρι για τον Αετό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Χρήστου Μαρή!

-Στο 32′ νέα κλασσική ευκαιρία για τον Αετό με το εξαιρετικό τακουνάκι του Άλφρεντ να βγάζει τετ α τετ τον Δραμουντάνη που σούταρε με δύναμη πάνω από το οριζόντιο.

-Στο 40′ σέντρα σουτ του Δραμουντάνη έφυγε πάνω από το οριζόντιο.

-Στο 41′ νέα κλασσική ευκαιρία με την εντυπωσιακή απόκρουση του Ζαιμάκη στο τετ α τετ του Δραμουντάνη.

-Στο 42′ η μοναδική τελική για την Παλιανή στο πρώτο ημίχρονο με το φαλτσαριστό μακρινό σουτ του Καμπουράκη έξω από την περιοχή να φεύγει άουτ.

-Η ψυχρολουσία ήρθε στο 55′ στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους με τον Ν.Τζερεμάκη που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή 3 λεπτά πριν να σκοράρει με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή για το 1-0!

-Μετά το γκολ ο Αετός κυριάρχησε και σκόραρε δυο γκολ σε διάστημα 70 δευτερολέπτων!Αρχικά  στο 62′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπαχή ο Γιώργος Γιαννόπουλος με ωραία κεφαλιά σημείωσε το 1-1!

-Με την σέντρα ο Αετός ανέκτησε τη μπάλα και μετά από ωραία ενέργεια του Γιαννόπουλου και ασίστ του Σπαχή, ο Δραμουντάνης με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία βρήκε δίχτυα για το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

-Η ομάδα προσπάθησε στη συνέχεια να “κλειδώσει” τη νίκη με ένα ακόμη γκολ. Στο 70′ το σουτ του Δραμουντάνη έξω από τη περιοχή έφυγε λίγο άουτ.

-Την ίδια τύχη είχε και ένα ωραίο σουτ του Γιαννόπουλου στο 82′.

-Μεγάλη ευκαιρία για το 1-3 στο 84′ με τον εξαιρετικό Σπαχή να σερβίρει νέα ασίστ αλλά τον Άλφρεντ μόνο στο ύψος του πέναλτι να μη βρίσκει για εκατοστά τη μπάλα!

-Τελευταία ευκαιρία για τον Αετό το σουτ του Παγκαλάκη στο 90′ να φεύγει μόλις άουτ.

-Παραλίγο “έμφραγμα” στο 91′ με την Παλιανή να απειλεί με σουτ του Βιτσαρά, τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο σε κόρνερ!