Ο Σοφοκλής Σωπασής σκοράρει με κοντινό πλασέ στις καθυστερήσεις και χαρίζει άλλο ένα βαθμό στις Ακαδημίες του Αετού που έδωσαν άλλη μια εξαιρετική παράσταση απέναντι στον πρωτοπόρο Γιούχτα, με το ισόπαλο 1-1! Τα παιδιά γίνονται ένα “κουβάρι” στον πάγκο πανηγυρίζοντας το γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, αλλά στη συνέχεια όλοι δίνουν το χέρι τους στον τερματοφύλακα της ομάδας των Αρχανών, που από δικό του λάθος διώξιμο προήλθε το γκολ. Εξαιρετικό κλίμα και από τις δυο αποστολές για ένα ακόμα Σάββατο στο γήπεδο του ΕΓΟΗ όπου διεξάγεται το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΠΣΗ, μια εξαιρετική διοργάνωση που έχει ενθουσιάσει τους μικρούς ποδοσφαιριστές.

Ο Γιούχτας είχε προηγηθεί πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά το γκολ του Αετού στις καθυστερήσεις έφερε την ισοπαλία, που έμοιαζε το δικαιότερο των αποτελεσμάτων με βάση την απόδοση και των δυο. Το επόμενο Σάββατο 14 Δεκεμβρίου στις 10 π.μ στο γήπεδο ΕΓΟΗ ο Αετός θα αντιμετωπίσει τον Π.Ο.Α στο πρώτο ματς για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Ο πρώτος ολοκληρώθηκε με εξαιρετική συγκομιδή για τον Αετό,με επτά βαθμούς σε πέντε αγώνες , με δυο νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες. Αύριο Κυριακή στις 3 μ.μ στο γήπεδο Λίντο ακολουθεί η ανδρική ομάδα του Αετού, που θα αγωνιστεί με τη Δόξα Ηρακλείου σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι για την συνέχεια.