Κακός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αποφασιστικός και ουσιαστικός στο δεύτερο, ο Αετός πήρε μια αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη στα Ανώγεια (4-1) με αντίπαλο την Παλιανή για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι οι Ανωγειανοί πηγαίνουν με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης Κυριακής  με την πρωτοπόρο Τύλισσο ώστε να μπουν με ένα θετικό αποτέλεσμα εκεί για τα καλά σε τροχιά ανόδου!

Τρία γκολ πέτυχε ο εξαιρετικός και σήμερα Γιάννης Βιτώρος σε ένα σπουδαίο δεύτερο μέρος όπου υπήρξαν εξαιρετικές συνεργασίες με τον Σπαχή και τον Παγκαλάκη. Καλύτερη η Παλιανή στο πρώτο ημίχρονο, δεν άντεξε στο δεύτερο και υπέκυψε στην ανωτερότητα και την ποιότητα των γηπεδούχων.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ

-Στο 4′ σουτ του Καμπουράκη έξω από την περιοχή άουτ.

-Κάθετο δοκάρι για την Παλιανή στο 5′ με ωραίο σουτ του καλύτερου παίχτη της Βιτσαρά.

-Στο 8′ νέο σουτ του Καμπουράκη απέκρουσε ο Τσαχάκης.

-Στο 9′ γκολ του Σπαχή ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

-Στο 16′ πρώτη τελική του Αετού με το σουτ του Παγκαλάκη που απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

-Στο 19′ σουτ του Δραμουντάνη μπλόκαρε ο Ζαιμάκης.

-Στο 23′ σουτ του Παγκαλάκη εκτός περιοχής πέρασε άουτ.

-Στο 37′ σουτ του Σπινθουράκη πέρασε άουτ.

-Στο 44′ η καλύτερη ευκαιρία του Αετού στο πρώτο ημίχρονο με τον Σπαχή στη μεγάλη περιοχή να σουτάρει αλλά τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικούς τελευταία στιγμή.

-Στο 52′ η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο με την εκτέλεση φάουλ του Βιτώρου να σταματάει στον Ζαιμάκη.

-Στο 57′ ο Αετός “ξεκλείδωσε” την άμυνα της Παλιανής με την εξαιρετική κίνηση του Σπαχή που “άδειασε” δυο παίχτες και σέρβιρε ασίστ στον Βιτώρο που έγραψε με άψογο πλασέ το 1-0!

-Στο 59′ φάουλ του Παγκαλάκη απέκρουσε ο Ζαιμάκης.

-Στο 60′ ασίστ του Βιτώρου στον Σπαχή απέκρουσε ξανά ο Ζαιμάκης.

-2-0 για τον Αετό στο 62′ με υπέροχη κεφαλιά του Βιτώρου μετά από εκτέλεση φάουλ του Παγκαλάκη.

-Στο 64′ Highlight για τον τερματοφύλακα του Αετού Τσαχάκη η διπλή απόκρουση σε τετ α τετ των Βιτσαρά και Κοσμαδάκη.

-Στο 70′ σουτ του Οικονομάκη απέκρουσε ο Τσαχάκης.

-Στο 71′ η Παλιανή ξαναμπαίνει στο παιχνίδι με το εξαιρετικό τελείωμα του Βιτσαρά έξω από την περιοχή για το 2-1.

-Στο 72′  ο Τσαχάκης αποσόβησε  το 2-2  στο ωραίο σουτ του Μανιουδάκη.

-Στο 78′ το σουτ του Παγκαλάκη μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Ζαιμάκης.

-Στο 84′ νέο υπέροχο γκολ για τον Αετό με τον Βιτώρο να κάνει χατ τρικ μετά την εξαιρετική ασίστ του Χρίστου Μαρή από δεξιά.

-Στο 86′ ο Παγκαλάκης έσβησε οριστικά τι ελπίδες της Παλιανής καθώς έκανε με ωραίο σουτ το 4-1 μετά τη δεύτερη εξαιρετική ασίστ του Μαρή από δεξιά.

-Στο 89′ τελευταία φάση του αγώνα και νέα μεγάλη απόκρουση του Τσαχάκη στο τετ α τετ του Τζερεμάκη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αετός:Τσαχάκης-Ιωαννίδης-Μέμος-Παπαδομιχελάκης-Ανδρικάκης-Βασσάλος(46’Κεφαλογιάννης)-Κρητικός

-Δραμουντάνης (74’Μαρής)-Σπαχής(86′ Απ.Ξυλούρης)-Βιτώρος(88’Πιντιλί)-Παγκαλάκης.

Παλιανή: Ζαιμάκης-Οικονομάκης Κ.-Φουντουλάκης(85’Καπνιστός)-Τζερεμάκης Ν.-Οικονομάκης Γ.-Κοσμαδάκης Ε.-

Σπινθουράκης Ε.(46’Μανιουδάκης)-Καμπουράκης(86’Αλεξάκης)-Βιτσαράς(87’Τζερεμάκης Δ.)-Κοσμαδάκης Ι.-Σπινθουράκης Σ.