Άψογη παρουσία τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, είχε το Σάββατο η ομάδα της Ακαδημίας του Αετού στο γήπεδο του ΕΓΟΗ στο Ηράκλειο όπου διεξήχθη η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος για τον όμιλο Γ2 του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΠΣΗ και της Περιφέρειας Κρήτης. Οι “μικροί Αετοί” σαν έτοιμοι από καιρό, επικράτησαν μάλιστα με 4-3 του Π.Ο.Α ξεκινώντας με το δεξί την προσπάθεια τους, σκορπώντας χαμόγελα στον προπονητή τους Κώστα Κονιό, αλλά και σε όλο το Δ.Σ του Αετού Ανωγείων που δίνει αγώνα για την λειτουργία των Ακαδημιών στην οποία συμμετέχουν περίπου 100 παιδιά όλων των ηλικιών.

Στον όμιλο μας, εκτός του Π.Ο.Α συμμετέχει και ο Ηρόδοτος,ο Γιούχτας, ο Γόρτυς και τα Δειλινά. Θα γίνουν συνολικά 10 αγωνιστικές με διπλά παιχνίδια για όλους, αλλά πάντα στο Ηράκλειο και το γήπεδο του ΕΓΟΗ για την ανάδειξη του πρωταθλητή του ομίλου.Με την συμμετοχή τους στις αποστολές στο Ηράκλειο, τα 12 χρόνα παιδιά του Αετού δεν μαθαίνουν απλώς ποδόσφαιρο, αλλά και τρόπους συμπεριφοράς, τους κανόνες του αθλήματος εκτός των τεσσάρων γραμμών και το καθήκον τους να σέβονται πρωτίστως τους αντιπάλους τους ώστε να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι αρχικά και μετά ποδοσφαιριστές. Τα παιδιά σήμερα συμπεριφέρθηκαν ως ενήλικες και ευελπιστούμε σε ανάλογη συνέχεια, για την οποία είμαστε βέβαιοι.

Π.Ο.Α -Αετός Ανωγείων 3-4

Ο Αετός ήταν καλύτερος σε όλο το παιχνίδι και πήρε μια δίκαιη νίκη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με τη λήξη του ημιχρόνου με 1-0 και κόντρα στη ροή του ματς, καθώς είχε χάσει σημαντικές ευκαιρίες με κυριότερη το δοκάρι του Βασίλη Κεφαλογιάννη. Η ομάδα μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο για την ανατροπή, κυριάρχησε στο ματς, πέτυχε τέσσερα γκολ, άλλο ένα ακυρώθηκε ως οφσάιντ ενώ υπήρξαν και άλλες χαμένες ευκαιρίες.

-Το 1-1 πέτυχε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντρέας Κεφαλογιάννης, μετά από ωραίο “τριγωνάκι” με Σμπώκο και Σωπασή.

-Το 1-2 στη συνέχεια με ωραίο κλέψιμο στο χώρο του κέντρου του Σοφοκλή Σωπασή και ωραία ασίστ στον σκόρερ Βασίλη Κεφαλογιάννη.

-Το 1-3 πέτυχε ο Στέλιος Χαιρέτης με υπέροχο σουτ από τα 25 μέτρα, σε ένα γκολ που χειροκρότησε θερμά όλο το γήπεδο!

-Δέκα λεπτά πριν το τέλος σε πανομοιότυπη φάση με το δεύτερο γκολ, ο Σοφοκλής Σωπάσής έδωσε νέα ασίστ για το γκολ του Μανόλη  Μανουρά και το 1-4!

-Ο Π.Ο.Α προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, με δυο γκολ, ένα από λάθος της άμυνας και το δεύτερο αμφισβητούμενο καθώς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο και μετά στη γραμμή. Ο διαιτητής έδειξε γκολ για να γίνει έτσι το 3-4.

-Πριν το τελευταίο γκολ είχε ακυρωθεί γκολ του Μανώλη Μανουρά μετά από γύρισμα στη ίδια ευθεία του Βασίλη Κεφαλογιάννη, μια υπόδειξη που έφερε άγχος στον Αετό, με την ομάδα όμως να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα και να φτάνει στην τελική νίκη!

-Μετά το σφύριγμα της λήξης οι δυο ομάδες έδωσαν τα χέρια μεταξύ τους και με τους διαιτητές και προπονητές  και χειροκρότησαν τον κόσμο σε μια υπέροχη σκηνή στο γήπεδο του ΕΓΟΗ.

-Το επόμενο Σάββατο στις 12 μ.μ στο γήπεδο του ΕΓΟΗ ο Αετός θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Γόρτυνας.