Μεγάλη νίκη και ήρεμες γιορτές Πάσχα για τον Αετό Ανωγείων, που επικράτησε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας δυο αγωνιστικές πριν το τέλος. Μετά το Πάσχα ο Αετός θα έχει την ευκαιρία με δυο νίκες, μια στις Αγιές Παρασκιές με τον Κόροιβο και την τελευταία στις 12 Μαΐου στα Ανώγεια με το Μαρτινέγκο να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Γ’ΕΠΣΗ στην πρώτη του συμμετοχή στο Ηράκλειο.

Με 18 τελικές, τις 13 στο πρώτο ημίχρονο, ο Αετός κέρδισε δίκαια με 3-1, παρότι οι μικροί του Παναθηναϊκού του έβαλαν δύσκολα στο δεύτερο μέρος μετά τη μείωση του σκορ σε 2-1 στο 72′. Τελικά ο Παγκαλάκης με εξαιρετικό σουτ στο 90′ τελείωσε τη δουλειά που είχε ξεκινήσει ο Δραμουντάνης με τα δυο γκολ που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο.

Τα γκολ ήρθαν στο 20′ με κεφαλιά του Δραμουντάνη από κόρνερ του Παγκαλάκη, στο 41′ με κοντινή προβολή του Δραμουντάνη μετά την ασίστ του Μαματζάκη από δεξιά και το λάθος του τερματοφύλακα και το σλάλομ του Παγκαλάκη και το φαλτσαριστό σουτ από αριστερά στο 90′. Πολύ όμορφο γκολ και από τον Πίτσο στο 72’με εξαιρετικό αριστερό σουτ στην κίνηση μετά από αμυντικό λάθος.

Σπουδαίες στιγμές για τον Αετό με τον Δραμουντάνη στο 12′, το 16′, το 33,  και το 39′  , του Παγκαλάκη στο 6′, το 15′, το 18′, το 37′ και το 90′ όπως και με τον Μαματζάκη στο 80′ και του Άριστου Παπαδάκη στο 23′. Ο Αετός πήρε δίκαια τη νίκη παρά την οπισθοχώρηση στο πρώτο 25 λέπτο του δεύτερου μέρους και φαντάζει πλέον αν είναι σοβαρός ως το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο. Μετά τον αγώνα η διοίκηση έκανε τραπέζι στην ταβέρνα του Γκαγκάρη στην ομάδα για να ευχηθεί σε όλους να έχουν καλές γιορτές με τις οικογένειες τους.

Οι συνθέσεις:

Αετός:Καπετανάκης-Μέμος-Καλέας(92’Πατεράκης)-Παπαδομιχελάκης-Αεράκης-Ιωαννίδης-Παπαδάκης-Μαματζάκης

Παγκαλάκης-Δραμουντάνης-Καλλέργης(64’Χαλκιαδάκης).

Παναθηναϊκός:Δομοσίδης(93’Καπετανάκης)-Κλάδος-Ι.Καπετανάκης (30 λ.τ Χρονάκης)-Ρουκουνάκης-Παπάς-Φραγκομανωλάκης-Καρδαμάκης