Βαρόμετρο 1009.1
Υγρασία 60%
Βροχόπτωση Μήνα 12.2 mm
Στοιχεία από τον σταθμό του ΕΑΑ στα Ανώγεια

Δεν μπήκε καλά η νέα χρονιά για τον Αετό Ανωγείων, που γνώρισε νέα ήττα, εκτός έδρας αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Τάλω Μελιδονίου, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα μας άξιζε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ηττήθηκε με δυο γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου. Καθοριστική στιγμή για την εξέλιξη του παιχνιδιού υπήρξε η άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραφαήλ Μπαμπουλάκη για τον Αετό στο 14′, με την απόκρουση σε εκείνο το σημείο του τερματοφύλακα του Μελιδονίου Αναγνωστάκη, να γυρίζει την ψυχολογία και την πλάστιγγα του παιχνιδιού προς όφελος των γηπεδούχων. Το Μελιδόνι άνοιξε το σκορ σε άλλη μια καθοριστική στιγμή, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο 45′ με τον Βασσάκη και “σφράγισε” την νίκη του με το 2-0 να κάνει στο 85′ ο Κρανιωτάκης, αφήνοντας τον Αετό στην 12η θέση με 14 βαθμούς μετά από την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής και του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος. Μάλιστα στο 90′ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα με δεύτερη κίτρινη ο αμυντικός του Αετού Νίκος Καλλέργης που θα λείψει από το επόμενο παιχνίδι της ομάδας.Το Μελιδόνι με τη νίκη αυτή έφτασε τους 13 βαθμούς, έναν μόλις πίσω από την ομάδα των Ανωγείων. Στην επόμενη αγωνιστική, την πρώτη του δεύτερου γύρου ο Αετός θα υποδεχθεί στα Ανώγεια, τον Άρη Ρεθύμνου με τον οποίο τον χωρίζει μόλις ένας βαθμός στην κατάταξη, με τους Ρεθυμνιώτες να έχουν συγκεντρώσει 15 βαθμούς μετά την τελευταία ήττα τους στο Γεράνι με 2-1. Πρωταθλήτρια χειμώνα αναδείχθηκε η Επισκοπή που “σκόρπισε” εκτός έδρας τη Δόξα Πλατανέ με 0-7 και φιγουράρει με 37 βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Η σύνθεση του Αετού στο Μελιδόνι: Φασουλάς-Καλλέργης-Γκιώνης(46’Πλευριτάκης)-Καλομοίρης-Σουλτάτος-Χαραλαμπάκης-Μπαμπουλάκης-Ν.Νύκταρης-Σταυριανός  Μ.Νύκταρης(70’Δ.Ξυλούρης)-Σπαχής