Κόντρα σε όλες τις αρνητικές συνθήκες, ο Αετός παρουσιάστηκε για μια ακόμα φορά εντός έδρας ψυχωμένος και αποφασισμένος, επικρατώντας  με 2-0 επί του Κεραυνού, αν και αγωνιζόταν για περισσότερη από μια ώρα με παίχτη λιγότερο! Με δέκα παίχτες από το 30′ λόγω της τραβηγμένης απόφασης του διαιτητή Σαρρή να αποβάλλει τον Νύκταρη με δυο κίτρινες σε 3 λεπτά, που πρόσθεσε μια ακόμα αρνητική διαιτησία φέτος για τον Αετό, η ομάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε το τρίποντο, με δυο “φωτοβολίδες” του Ραφαήλ Μπαμπουλάκη στο δεύτερο ημίχρονο! Αήττητος στα Ανώγεια ο Αετός, όπου μετρά τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, έφτασε τους 14 βαθμούς ανεβαίνοντας αισθητά στον βαθμολογικό πίνακα. Η νίκη παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν αναλογιστούμε ότι για διάφορους λόγους έλειπαν σήμερα από την ενδεκάδα οι Σπαχής, Χαραλαμπάκης, Μ.Νύκταρης, Παπαδομιχελάκης, Πλερωνάκης και  Δραμουντάνης!

Το φιλμ του αγώνα:

Καλύτερος από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν ο Αετός απέναντι στον νεανικό και φιλότιμο Κεραυνό, με την πρώτη φάση να γίνεται στο 4′ με την ασίστ του Μέμου και την προβολή του Μαματζάκη να περνάει άουτ. Στο 13′ ο Άγγελος Σπαχής με ωραία προσπάθεια έβγαλε τη μπαλιά από δεξιά, αλλά για εκατοστά δε πρόλαβε τη μπάλα για την κεφαλιά σε κενή εστία  ο Γιώργος Ξυλούρης. Στο 27′ ο Μπαμπουλάκης σκόραρε από κοντά αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ σε μια γρήγορη και οριακή φάση. Στο 30′ άλλαξαν όλες οι ισορροπίες με τον Νικομανώλη Νύκταρη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για παρατεταμένη διαμαρτυρία όπως αναγράφηκε στο φύλλο αγώνα, σε μια φάση τραβηγμένη από τα μαλλιά όπου ο διαιτητής Σαρρής εξήντλησε όλη του την αυστηρότητα. Οι διαμαρτυρίες των Ανωγειανών οδήγησαν σε 17λέπτη διακοπή στο παιχνίδι που πάντως συνεχίστηκε κανονικά στη συνέχεια χωρίς παρατράγουδα. Ο Αετός παρά το αριθμητικό μειονέκτημα συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και έχασε την τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με την καλή εκτέλεση φάουλ του Μπαμπουλάκη που πέρασε άουτ στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ορμητικός και ψυχωμένος ο Αετός στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τα γκολ και την νίκη στο αριστερό πόδι του Ραφαήλ Μπαμπουλάκη που σε διάστημα τεσσάρων  λεπτών “χτύπησε” δυο φορές με δυο φωτοβολίδες από τα 25 μέτρα! Αρχικά το 1-0 έγινε στο 64′ με την έξοχη κίνηση του εκτός περιοχής και το εκπληκτικό του σουτ να βρίσκει τη μπάλα να αναπαύεται στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Γαγάνη! Το 2-0 ήρθε και πάλι από τον Μπαμπουλάκη στο 68′ με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ με το αριστερό και πάλι που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γαγάνη ολοκληρώνοντας έτσι τη μεγάλη αυτή νίκη για τους Ανωγειανούς. Πριν τα δυο γκολ είχαμε καλές ευκαιρίες για τον Αετό με το σουτ από τη σέντρα του Μπαμπουλάκη στο 46′ να περνάει άουτ, το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σπαχή στο 51′ που μπλόκαρε ο Γαγάνης και το σουτ του Μαματζάκη στο 57′ έξω από τη περιοχή που πέρασε άουτ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Αετός συνέχισε να είναι ανώτερος και είχε ευκαιρίες με το σουτ του Μαματζάκη στο 74′ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας και το τετ α τετ του Μπαμπουλάκη στο 80′ με τη μπάλα να περνάει άουτ στερώντας από τον μέσο του Αετού το χατ-τρικ στο παιχνίδι! Μοναδική ευκαιρία για τον Κεραυνό στο παιχνίδι ήταν το πέναλτι-εφεύρεση του Σαρρή στο 88′ σε χέρι του Μέμου εξ επαφής στη μικρή περιοχή και ενώ είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσακάλι που έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ολοκληρώνοντας  έτσι το παιχνίδι στο απόλυτα δίκαιο 2-0!

Οι συνθέσεις:

Αετός Ανωγείων: Καπετανάκης – Μέμος – Γ.Ξυλούρης (66′ Γ. Σμπώκος) – Μαματζάκης (88′ Κονιός) – Σηφάκης – Πατραμάνης – Μπαμπουλάκης – Καλλέργης – Α. Σπαχής – Νύκταρης – Γκιώνης

Κεραυνός: Γαγάνης – Σφακιανάκης – Βογιατζής (69′ Φαρσάρης) – Λαμπράκης (57′ Νικηφόρος) – Βιολάκης – Κλειδής – Βαρδάκης (46′ Βάρδας) – Τσακάλι – Βάμβουκας (46′ Σπυριδάκης) – Πετρίδης – Γαϊτάνης