Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Αετός Ανωγείων στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ΕΠΣΡ, από τον Άρη Ρεθύμνου, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο των Αρμένων και που πάντως αφήνει μια πικρή γεύση στους Ανωγειανούς αλλά και αρκετές διαμαρτυρίες για την διαιτησία του κυρίου Δασκαλομαρκάκη. Συγκεκριμένα οι Ανωγειανοί διαμαρτύρονται έντονα και δικαίως για την υπόδειξη πέναλτι στο 15′ σε ένα καθαρό μαρκάρισμα του Παπουτσάκη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει λανθασμένα το πέναλτι με το οποίο ο Άρης Ρεθύμνου άνοιξε το σκορ. Ο Αετός στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο κυρίως μέχρι το 65′ όπου πάλεψε παρά το άδικο εις βάρος του 1-0 να ισορροπήσει και κατάφερε να απειλήσει για την ισοφάριση, με αρκετές διαμαρτυρίες και προς τον επόπτη Λιοδάκη που σταμάτησε δυο φορές με οφσάιντ τον Μανόλη Σπαχή στο πρώτο ημίχρονο και ενώ ο παίχτης του Αετού έβγαινε μόνος με τον τερματοφύλακα.

Ο Άρης Ρεθύμνου κατάφερε στο τελευταίο τέταρτο να πετύχει άλλα δυο γκολ και να εξασφαλίσει τη νίκη, με το 3-0 να γίνεται ξανά με πέναλτι με την υπόδειξη όμως αυτή τη φορά να είναι σωστή καθώς ο Παπαδομιχελάκης ανέτρεψε καθαρά τον αντίπαλο επιθετικό. Ο Αετός είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης καθώς ο Σπαχής κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις περνώντας και τον τερματοφύλακα που κακώς εκεί δεν είδε την κόκκινη κάρτα. Ο Νικομανώλης Νύκταρης αστόχησε από την άσπρη βούλα και έτσι το 3-0 έμελλε να είναι το τελικό σκορ, που πάντως αδικεί στην έκταση του την προσπάθεια της ομάδας.

Κακός βαθμός λοιπόν για τον διαιτητή Δασκαλομαρκάκη που υπέδειξε τρία πέναλτι, με το πρώτο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης να είναι λανθασμένο, δυο λάθος υποδείξεις οφσάιντ σε τετ α τετ του Σπαχή, αλλά και τη λάθος απόφαση να μην αποβάλλει στις καθυστερήσεις τον τερματοφύλακα του Άρη Γωνιωτάκη που ανέτρεψε τον Σπαχή ενώ τον είχε περάσει και ήταν μόνος του σε κενή εστία! Τα γκολ πέτυχαν για τον Άρη οι Κραβαρίτης στο 15′, Καλυβιαννάκης στο 63′ και Θεωδορομανωλάκης στο 71′

Επόμενη αγωνιστική την ερχόμενη Κυριακή ξανά εκτός έδρας για τον Αετό που και πάλι θα βρεθεί στο γήπεδο των Αρμένων για τρίτη συνεχόμενη φορά, για να αντιμετωπίσει τον δυνατό Ρεθυμνιακό.