Εύκολο απόγευμα είχε το Σάββατο ο Αετός Ανωγείων στο Πέραμα και με το επιβλητικό 0-5 απέναντι στον τοπικό Αστέρα , μπήκε με το δεξί στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, διατηρώντας το προβάδισμα του, όντας μόνος πρώτος και με διαφορά πέντε βαθμών στην κορυφή του  βαθμολογικού πίνακα της Β’ΕΠΣΡ. Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης καθώς ο Αετός κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, πέτυχε πέντε γκολ, είχε δυο δοκάρια και σωρεία άλλων ευκαιριών απέναντι στον νεανικό Αστέρα. Στα θετικά η πρώτη εμφάνιση της ηχηρότερης μεταγραφής της κατηγορίας, με τον Νικομανώλη Νύκταρη να δείχνει από νωρίς ότι θα βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα στην πορεία για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πρώτη εμφάνιση στο πρωτάθλημα και για τον νεαρό Λέανδρο Βιτώρο που έδειξε ιδιαίτερα θετικά στοιχεία στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε.

Το 0-1 έγινε στο 24′ με την εντυπωσιακή ασίστ με σκάψιμο της μπάλας του Νύκταρη, να εκμεταλλεύεται ο Μιχάλης Πλερωνάκης και να ανοίγει το σκορ από κοντά. Το 0-2 έγινε στο 41′  από τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Μανόλη Σπαχή, που πήρε το ριμπάουντ από την ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα σε δυνατή εκτέλεση φάουλ του Νύκταρη. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε άλλα τρία γκολ, με το 0-3 να γράφει ο Σπαχής που πήρε την ασίστ από τον Αεράκη και σκόραρε αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα. Στο 69′ με δυνατό σουτ από κοντά ο Μιχάλης Πλερωνάκης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 0-4, ενώ το τελικό 0-5 έγραψε με δυνατή κεφαλιά ο Γιώργος Σουλτάτος στο 78′! Δυο δοκάρια για τον Αετό, ένα οριζόντιο με κεφαλιά του Τριαλώνη στο 71′ και ένα στο δεξί κάθετο δοκάρι με τη σέντρα σουτ του Νύκταρη στο 77′. Την επόμενη αγωνιστική ο Αετός θα εκτίσει το ρεπό του, με την επόμενη αγωνιστική υποχρέωση να είναι σε δυο εβδομάδες, εκτός έδρας με αντίπαλο την Επισκοπή 2010.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Περάματος: Παπαγιαννάκης-Μαθιουδάκης-Κυδωνίας-Γ.Παπαδάκης-Τ.Παπαδάκης-Στεφανάκης-Βασιλακάκης-Δασκαλάκης

Πετροδασκαλάκης-Αλεφαντινός(65’Μεταξάκης)-Παπαμαρκάκης

Αετός Ανωγείων:Κυριακάκης-Καλομοίρης-Τζαγκαράκης(74’Βιτώρος)-Αεράκης(65’Σ.Δραμουντάνης)-Σουλτάτος-Τριαλώνης-Μέμος-